Sokkoló felvétel érkezett Tbilisziből a legutóbbi tüntetésekről: egy grúz rendőr brutális módon, teljes erőből fejbe rúgott egy földön fekvő férfit.

Grúziában már jó ideje zajlanak a demonstrációk, miután a kormány bejelentette, hogy megállítja az európai uniós csatlakozással kapcsolatos tárgyalásokat. Az összecsapások fokozatosan egyre hevesebbé válnak, és a legfrissebb videó, melyet rögzítettek, minden eddigi eseményt felülmúl.

Több napja zajlanak a tüntetések Tbilisziben, Grúzia fővárosában, miután a kormányfő bejelentette, hogy 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról folytatott tárgyalásokat. Az utcákon a sisakos, fekete ruhát viselő rendőrök és a demonstrálók közötti összecsapások egyre hevesebbé válnak. A kommandósok vízágyúkat, paprikaspray-t és könnygázt alkalmaznak, és az utóbbi napokban sokan súlyos sérülésekkel kerültek kórházba.

November 29-én este egy különösen sokkoló felvétel látott napvilágot, amely a grúz rendőrök brutális viselkedését dokumentálja, és minden eddigi esetet felülmúl. A videó valószínűleg egy ház ablakából készült, és felülnézetből örökíti meg a történteket. A felvételen jól látszik, ahogy egy földön kúszó fiatal férfihoz egy rendőr közelít, aki először a sarkával rúgja meg, majd egy másik rendőr is csatlakozik, és teljes erőből fejbe rúgja a bakancsával. A férfi mozdulatlanul terül el a járda kövén, ami megrázó látványt nyújt.

Odalép hozzá egy nő, mire az őt előbb fejberúgó rendőr elkocog, közben a felvétel készítője sikoltozik. A nő még megpróbálja megakadályozni, hogy elhurcoljanak egy másik tüntetőt, de a rendőrök ellökik tőle. Ezután a felvétel készítőjéhez fordul és grúzul kiabál neki valamit, majd megérkezik két másik civil, és letérdelnek a még mindig dermedten fekvő férfihoz. Itt van vége a videónak, amit a X-en egy ismert tévés bemondó osztott meg:

A békemisszió olyan kezdeményezés, amely célja a konfliktusok megelőzése, kezelése és a tartós béke megteremtése. E program keretében különböző országok és szervezetek összefognak, hogy támogassák a társadalmi stabilitást és a párbeszédet, valamint elősegítsék a humanitárius segítségnyújtást. A békemissziók gyakran magukban foglalják a nemzetközi békefenntartó erők telepítését, a közvetítést a felek között, valamint a helyi közösségek bevonását a béketeremtő folyamatokba. A cél nem csupán a fegyveres konfliktusok lezárása, hanem egy olyan közeg kialakítása is, ahol a különböző kultúrák és értékek harmonikusan együttélhetnek. A békemissziók tehát kulcsszerepet játszanak a globális stabilitás fenntartásában és a jövő generációk biztonságának megteremtésében.

Október végén Grúziában megtartották a választásokat, amelyeket a hatalmát már 12 éve őrző Grúz Álom párt diadalmaskodott. Az ellenzéki erők választási csalásokról számoltak be, és ezt a független nemzetközi megfigyelők is megerősítették. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a kisebb szabálytalanságok valószínűleg nem befolyásolták volna a végeredményt.

Orbán Viktor már a szavazatok 70%-ának feldolgozottsága előtt gratulált az oroszbarát kormányzó pártnak. Ezzel szemben az Európai Unió 13 külügyminisztere kifejezte elítélését a választási körülményekkel kapcsolatban. Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy a magyar miniszterelnök nem képviseli az Uniót, még akkor sem, ha Magyarország éppen a közösség soros elnöki szerepét tölti be.

"A georgiai emberek döntöttek: a békére szavaztak. Nem engedték, hogy az országukból második Ukrajna legyen"

- írta akkor a magyar miniszterelnök a grúziai választásokról a Facebookon.

Valószínűleg arra kívánt utalni, hogy az ukrán nép hónapokon át tartó, számos áldozattal járó tüntetéseken világosan kifejezte akaratát: a moszkvai befolyás helyett az Európai Unió és a NATO irányába kíván elmozdulni. E döntés következményeként Oroszország először 2014-ben, majd 2022-ben is fegyveres támadást indított Ukrajna ellen.

Orbán Viktor közvetlenül a választások után Tbiliszibe utazott, hogy kifejezze támogatását a helyi kormányzó párt iránt. A magyar miniszterelnök egy közös sajtótájékoztatón találkozott a grúz kormányfővel, ahol hangsúlyozta: "Senki sem kérdőjelezheti meg, hogy a grúz választás szabad és demokratikus körülmények között zajlott." Az útja során azonban a tüntetők kifütyülték őt, miközben a szállodája felé haladt. Ekkor a lengyel külügyminiszter megjegyezte, hogy Orbán látogatása a "Lenin-rendre" való törekvés jele Grúziában.

Az ellenzék szerint Grúzia egy "orosz különleges művelet" áldozata lett, amelynek célja, hogy az ország eltávolodjon az Európai Uniótól. Ennek a folyamatnak a része szerintük, hogy a kormány felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat.

Related posts