Felfedeztek egy újabb jelet, amely megerősíti a kilencedik bolygó létezését a Naprendszerünkben - számolt be róla a Librarius.hu.

A Naprendszer kilencedik bolygójának létezése régóta izgatja a csillagászok fantáziáját. Az újabb kutatások friss bizonyítékokat hoztak napvilágra, amelyek arra utalnak, hogy egy eddig felfedezetlen, jelentős tömegű égitest keringhet a Nap körül, egy rendkívül távoli és titokzatos pályán.

Új módszerrel közelítettek a rejtélyhez

Terry Long Phan és Tomotsugu Goto, a tajvani Tsing Hua Nemzeti Egyetem kutatói a kilencedik bolygó keresésében új megközelítést alkalmaztak. Míg korábban a látható fény tartományában próbálták észlelni a bolygót, ők a távoli infravörös tartományban keresték az égitest saját sugárzását. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy még a Naprendszer peremén lévő, hideg és halvány objektumokat is észleljék.

A kutatók az 1983-ban indított IRAS és a 2006 óta működő AKARI űrteleszkópok adatainak összehasonlításával végeztek vizsgálatokat. A két teleszkóp felvételei között eltelt több évtized lehetőséget nyújtott arra, hogy azonosítsák egy mozgó égitest nyomait. A több millió megfigyelt objektum közül végül két olyan égitestre bukkantak, amelyek fényessége és színárnyalata megegyezett, és feltételezhető, hogy ugyanazt az égitestet örökítették meg különböző időpontokban.

Egy új bolygó a Naprendszer peremén?

A felfedezést Mike Brown, a Kaliforniai Műszaki Egyetem neves csillagásza is alaposan megvizsgálta. Számításainak eredményeként kiderült, hogy az égitest pályája 120 fokos szöget zár be a Naprendszer síkjával, ami rendkívül szokatlan jelenség. Ez arra enged következtetni, hogy ha valóban létezik ez a bolygó, akkor az nem azonos azzal a kilencedik bolygóval, amelynek létezését korábban ő és kutatócsoportja feltételezték. Az utóbbi égitest pályája ugyanis csupán 15-20 fokos dőlésszöggel rendelkezhet.

Brown véleménye szerint a mostanság felfedezett égitest létezése nem zárható ki, ám ha valóban létezik, akkor egy teljesen új, eddig felfedezetlen bolygóval bővítheti a Naprendszert. Ez viszont komoly kétségeket ébreszthet a korábban feltételezett kilencedik bolygó létezésével kapcsolatban.

A kilencedik bolygó elképzelése egy izgalmas és rejtélyes téma, amely a csillagászat világában egyre nagyobb figyelmet kap. A tudósok régóta spekulálnak egy olyan égitest létezéséről, amely a Plútó pályája mögött helyezkedik el, és amelynek gravitációs hatása befolyásolhatja a Naprendszerünk más, távoli objektumait. Ezek az elméletek gyakran a Földtől távol eső, nehezen megfigyelhető területek felfedezésére ösztönöznek minket, és új megvilágításba helyezik a Naprendszerünk felépítését. Az utóbbi években a felfedezések és a számítógépes modellezések új nyomokat adtak, amelyek azt sugallják, hogy létezhet egy hatalmas, ismeretlen bolygó, amely rejtőzködik a sötétségben. A kutatás nemcsak a csillagászkodás iránti szenvedélyt ébreszti fel, hanem a világűr mélyebb megértésére is ösztönöz bennünket, miközben arra emlékeztet, hogy még sok felfedezés vár ránk a galaxisunkban. A kilencedik bolygó elmélete tehát nem csupán egy tudományos hipotézis, hanem a kíváncsiság és az ismeretlen iránti vágy hajtóereje is.

A kilencedik bolygó létezésének lehetősége először 2016-ban került a köztudatba, amikor a Neptunuszon túli égitestek pályái furcsa mintázatokat mutattak, amelyek arra utaltak, hogy egy masszív égitest hatással van a mozgásukra. A szakértők szerint ez a rejtélyes bolygó 5-10-szer nehezebb lehet, mint a Föld, és elképzelhető, hogy 10 000-20 000 évenként kerüli meg a Napot. Pályája rendkívül elnyújtott és dőlt, ami jelentősen megnehezíti a felfedezését és megfigyelését.

A tudósok izgalommal várják, hogy a 2025-ben elinduló Vera C. Rubin Obszervatórium révén közvetlen megfigyeléseket végezhetnek e különleges égitesttel. Ez a teleszkóp nem csupán a legnagyobb digitális kamerával büszkélkedhet a világon, hanem képes lesz a Naprendszer távoli, halvány objektumainak felfedezésére is.

Csillagászat

Jelenleg még számos kérdés vár megválaszolásra.

A legújabb felfedezés izgalmas új távlatokat nyit meg előttünk, de ahhoz, hogy biztosak lehessünk az új bolygó létezésében, elengedhetetlenek a további megfigyelések és részletes elemzések. Amennyiben sikerül hitelesíteni, hogy valóban egy eddig ismeretlen égitestre bukkantunk, az gyökeresen átformálhatja a Naprendszerről kialakított eddigi elképzeléseinket.

A kilencedik bolygó utáni nyomozás tehát nem áll meg, és a következő évek során talán fény derül arra a titokra, hogy létezik-e egy ismeretlen égitest a Naprendszer szélén. Az izgalmas felfedezések és újabb kutatások reményében várjuk, hogy a csillagászat határvonalain túllépve rábukkanunk erre a rejtélyes bolygóra.

Related posts