Újabb kriptovaluta katasztrófa sújtotta a piacot: a kedvenc altcoinunk elhasalt!

Ciklonként söpört végig a kriptopiac botrányának híre: a szektor egyik kedvenc szereplője a hétvégén mindössze néhány óra leforgása alatt értékének több mint 90%-át elveszítette. Hogy mennyire drámai volt a helyzet, azt néhány szám is jól szemlélteti. Míg az OM árfolyama februárban még 9 dollár felett tündökölt, a hétvégén 6,30 dollár körüli szinten mozgott, végül pedig európai idő szerint vasárnap délutánra brutálisan 0,60 dollárra süllyedt.

Ez azt jelenti, hogy hirtelen hatmilliárd dollár veszett el a projektből, amelybe világszerte több tízezer, sőt akár százezer befektető is bevonódhatott.

A Mantra, amely egy szempillantás alatt elvesztette értékének 90%-át, sokak számára már most az újabb kriptokatasztrófát jelzi – és joggal. Az április 14-i események során tapasztalt drámai zuhanás következtében a kriptoeszközök iránt érdeklődő befektetők és kereskedők azonnal a szívükhöz kaptak. Sőt, egyre többen vélik úgy, hogy elérkezett a kripto bikapiac vége.

A hálózati kutatók legújabb elemzései alapján a Mantra mögött álló csapat – beleértve a kockázatitőke befektetőket is – a teljes készlet 90%-át birtokolta. Ez a helyzet rendkívül centralizáltá tette a projekt működését, amely 2024 őszén váltott saját hálózatra. Ennek következtében mesterségesen tudták fenntartani az OM árfolyamának magas szintjét, hogy aztán egy gondosan megválasztott időpontban kiárusítsák, ezzel rázúdítva a piacon lévő eszközökre.

Erősen felmerülhet tehát a gyanú, hogy loptak, csaltak, hazudtak. Ám egyelőre nincs konkrét, pláne nem hivatalos bizonyíték arra, hogy úgynevezett rug pull, magyarul szőnyeghúzás történt. Az vitathatatlan, hogy zavar van az erőben, és a helyzet rávilágít egy rosszul strukturált piacra, ahol bizony megkérdőjelezhető token-áramlások történnek.

Az OM összeomlására reagálva az OKX, egy prominens kriptotőzsde, nyilvánosságra hozott egy közleményt, amelyben arról számolt be, hogy csapatuk alapos vizsgálatokat folytatott, és 2024 októbere óta jelentős átalakulásokat fedezett fel a Matra tokenomikai modelljében. "Több on-chain cím 2025 márciusa óta összehangolt, jelentős befizetéseket és kivonásokat hajtott végre különböző központi tőzsdéken" – állította az OKX kutatása. Fontos megemlíteni, hogy a tokenomika a kriptopénzek és blokkláncprojektek gazdasági aspektusainak (mint például a tokenek kialakítása és elosztása) részletes elemzését jelenti. Az "on-chain" kifejezés pedig azokat a tranzakciókat jelöli, amelyek közvetlenül a blokkláncon zajlanak, és ott is kerülnek rögzítésre.

Bár erősen háttérbe szorítva, de mégis érdemes megemlíteni, hogy az X közösségi portálon számos bejegyzésben felbukkant: a Mantra csapatának tagjai különösen lelkesek az online szerencsejátékok világában való részvétel iránt.

Közben JP Mullin, a Mantra társalapítója, az X platformon osztotta meg gondolatait a befektetők megnyugtatása érdekében. Kiemelte, hogy csapata kézben tartja a helyzetet, és aktívan dolgozik a problémák megoldásán. Először is, a központi tőzsdék felé irányította a figyelmet, és éles kritikával illette őket a meggondolatlan kényszerszünet és a hanyagság miatt, amely véleménye szerint az OM-számlatulajdonosok körében egy időzített összeomlást okozott.

Sőt, a Mantra-vezér még azt is sugallta, hogy a központi tőzsdék "szándékos pozicionálása" játszhatott szerepet az események alakulásában. Úgy tűnik, az egymásra mutogatás trendje már megint elindult.

JP Mullin továbbra is elemzi a token 90%-os összeomlását, és egyik fő magyarázata az, hogy éppen aludt, amikor az árfolyam drámai zuhanása kezdetét vette, valamint az OM kiárusítása is elindult. Csak reggel, miután felébredt a szállodai szobájában, szembesült a váratlan és jelentős értékcsökkenéssel, valamint a kriptovilágra gyakorolt hatásával. Ezt a részletet kedden osztotta meg a Coinage YouTube-csatornán.

A vlog továbbra is határozottan kiállt amellett, hogy a Matra összeomlását nem a bennfentes eladások idézték elő, hanem egy tőzsdén végbement tömeges likvidálás volt a kiváltó ok. A társalapító azonban továbbra is titokban tartotta a szóban forgó tőzsdét. "Mindezek tiszta, friss és megjelöletlen tárcák voltak, így minden mozzanatot pontosan nyomon tudok követni" - emelte ki Mullin.

A társalapító-cégvezér egyúttal visszautasította a mesterséges ármanipulációra vonatkozó utalásokat. Továbbá az összehangolt csalásra utaló vádakra reagálva Mullin a botrány kitörése óta többször is kiemelte: szintén őket igazolja, hogy a tőzsdei krach során csapata nem adott el tokeneket. Majd hozzátette: "az üzlet jelenleg is több mint fizetőképes."

A Mantra vezérigazgatója jelenleg azon dolgozik, hogy helyreállítsa a tokenek iránti bizalmat két fő intézkedés révén: egy token-visszavásárlási programmal és egy "élveboncolás" utáni jelentéssel. JP Mullin, aki összesen 772 ezer OM tokennel rendelkezik, nyilvánosan bejelentette az X platformon, hogy "szándékomban áll elégetni az összes csapat tokenemet." A Mantra csapata azt is megerősítette, hogy a hivatalos token visszavásárlási és égetési terveket részletesen egy következő post mortem jelentésben fogják bemutatni.

A drámai összeomlás után a Mantra blokkláncot működtető token értéke az utóbbi napokban minimális emelkedést mutatott, jelenleg körülbelül 0,68 dolláron forog, ami a hétfő reggeli 0,60 dolláros mélypontról való felpattanást jelenti. Ez azt sugallja, hogy a nagy megrázkódtatás után az OM enyhe stabilizálódás jeleit kezdheti mutatni, azonban a piaci bizalom továbbra is meglehetősen alacsony szinten stagnál.

Különösen figyelemre méltó, hogy az összeomlást követően a Binance, amely az OM tokent jegyzi, világossá tette: januárban problémák léptek fel a Mantra token ellátásával kapcsolatban. Ennek érdekében figyelmeztette felhasználóit a spot kereskedési platformján. A figyelmeztetésben többek között kiemelték, hogy az OM tokenomikája az utóbbi időszakban jelentős átalakulásokon ment keresztül, ami a kínálat növekedéséhez vezetett.

Related posts