Bálint Botond: A Hont-Orbán párbeszéd öröksége A Hont-Orbán beszélgetés nem csupán egy egyszerű diskurzus volt, hanem olyan esemény, amely mély nyomot hagyott a közéleti diskurzusban. Az interakciók során feltárt nézetek és érvek tükrözik a társadalmi fe

Folyik a diskurzus arról, hogy a baloldal, más szóval a liberálisok, Schiffer András szavaival élve a globalista jobboldalnak miként kellene viszonyulnia ahhoz, hogy a miniszterelnök interjút adott egy ellenzéki, de szellemileg ép újságírónak. Az ilyen helyzetek sokszor megosztják a közvéleményt, és érdekes kérdéseket vetnek fel a politikai kommunikációról és a társadalmi diskurzus minőségéről.

"A múlt csütörtök délután, a csak néhány órával az adásba kerülés előtt bejelentett Hont-Orbán interjú után hat nappal is folyik a diskurzus arról, hogy a baloldalnak, vagyis a liberálisoknak, Schiffer Andrással szólva a globalista jobboldalnak mi a fene is legyen a viszonyulása ahhoz, hogy a miniszterelnök adott egy interjút egy ellenzéki, de egyébként szellemileg ép újságírónak. Jelentős részük persze sem a kérdéseket, sem a válaszokat nem igazán értette, úgyhogy az ő részükről ez nyilván nem tartalmi kérdés, hanem csak indulati.

Hont egy rendkívül éleslátó érvelő, aki sajnos liberális ideológiájának következtében hajlamos a felszínességre. Ennek ellenére figyelemre méltóan kiemelkedik a nem fideszes véleményformálók közül. Személy szerint sajnálom, hogy Hont nem hajlandó a nagyobb összefüggésekre, a valódi "Big Picture"-re reflektálni, és így a liberális provincializmus csapdájában ragad. Jó példa erre az azóta az ÖT.hu-n is megjelenő gondolatmenet, miszerint a kormányok a Covid időszakában akár helyesen is dönthettek volna, hiszen léteztek objektív tények a helyzet leírására. Azonban ez a tökéletes értelmezés szétszóródott az érdekek, hatalmi manipulációk és társadalmi félelmek ütközése során. E gondolkodás végtelen tévességét szívesen kifejteném, de sajnos úgy érzem, hogy talán csak egy maroknyi ember érdeklődne iránta. A bonyolult, bizonytalanságokkal terhelt részletek, amelyek elismerik a tények korlátait, senkit sem vonzanak, különösen, ha azzal zárul, hogy kevesebb biztos tudással bír, mint egy átlagos kommentelő.

Ahhoz, hogy valóban felfogjuk az Orbán-interjú lényegét, először Hont Andrást kell tüzetesebben megértenünk. A beszélgetés során jól láthatóan zavarban volt, és folyamatosan egyensúlyoznia kellett a kötelező kérdések és a saját, valós érdeklődése között. Kár, hogy az arányok végül nem az utóbbi irányába mozdultak el. A korábbi ATV-s Öt című műsor Schiffer Andrással és Dévényi nélkül viszonylag tisztes kísérletet tett arra, hogy a diskurzust tágabb keretek közé helyezze, így a jobboldali, kormánypárti közönség számára is releváns legyen. Hont András, aki sokkal mélyebben átlátja a miniszterelnök gondolkodását, mint az O1G koalíció néhány önjelölt értelmiségije, mintha elhitte volna, hogy már mindenre rálát, és ezért nem is próbálta meg igazán felfedezni a mélyebb rétegeket. Az interjú hangulata szerint nem volt szükség arra, hogy végül a zebrabirtoklás kérdéskörére korlátozódjon a diskurzus.

Related posts