Az Orbán-kormány rezsivédelmi támogatásának jelentős hányada Moszkvába került.

A Népszava kiszámolta, hogy mennyi pénzt utalt a kormány "rezsivédelem" címen különböző cégeknek és intézményeknek a költségvetésből 2022 vége óta, főként a Magyar Villamos Műveknek (MVM).

A 64 kormányhatározat összesítéséből kiderült, hogy 2022-ben 769 milliárd, 2023-ban 2400 milliárd, tavaly pedig 1300 milliárd forint volt a támogatás összege - írja a cikket szemléző 24.hu.

Ez több, mint amennyit az állam a honvédelemre, a rendőrségre költött, a családi pótlékra csak feleennyit, a kulturális kiadásokra pedig harmadennyit fordított a kormány három év alatt - hívta fel rá a figyelmet a lap.

A Népszava felhívta a figyelmet arra, hogy az Orbán-kormány 2022 közepén bejelentette: az európai energiaárak robbanásszerű növekedése ellenére rezsivédelmi alapot hoz létre a költségvetés keretein belül. E lépés célja a lakossági díjak védelme és az energiaár-emelkedés hatásainak mérséklése volt.

A két, látszólag azonos célt szolgáló intézkedés különválasztása nem véletlen: a lakossági rezsit a kormány nem a lakosság érdekében, hanem a háztartásoknak gázt és áramot értékesítő állami MVM folyamatos pénzügyi támogatásával valósította meg. Papíron ez logikusnak tűnt, hiszen míg az MVM – a kormány propagandájával ellentétben – Vlagyimir Putyin orosz elnök vevőihez hasonlóan, az orosz gázt tőzsdei árakon, sőt, sok esetben még drágábban szerzi be, addig a lakossági árak 2014 óta befagyasztott szinten maradtak, így a bevételek csupán a vételár töredékét jelentik. A lap arra is emlékeztetett, hogy Putyin háborúja következtében a földgáz piaci ára 2022-ben 20-30-szorosára emelkedett. Az Orbán-kormány által hirdetett rezsicsökkentés valójában a magyar adófizetők ötezer milliárd forintjából valósult meg. Ráadásul ennek a pénznek a jelentős része valószínűleg Oroszországban landolt, ahol vélhetően Ukrajna ellen folytatott háborúra fordították.

Hogy közvetlenül hova mentek a pénzek a rezsialapból? 2437 milliárd forint ment az MVM-nek, 831 milliárdot kaptak a távhőcégek, 38 milliárd jutott vasútnak, 16,5 milliárd forint egyházaknak, 9 milliárdot kaptak nemzetgazdasági tárca cégei, de jutott pénz nemzetközi sportesemények szervezésére, a kormányzati kommunikációra, állami rendezvényekre is a rezsialapból.

Related posts