Ahol az akadémiai szféra és az üzleti világ határait összemosják – ünnepélyesen átadták a Science Park új közmű- és úthálózatát. A gazdasági fejlődés új dimenziókat nyit, ahol a tudomány és az innováció kéz a kézben jár. Fedezd fel a jövő lehetőségeit, hi

Újabb hazai és nemzetközi befektetők bevonzása a cél az SZTE Science Parkba, amelynek közmű- és úthálózata 2024 decemberére készült el 9,5 milliárd forintos állami forrásból. A fejlesztés ünnepélyes átadását február 7-én tartották, beszédet mondott Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Dr. Fendler Judit, az universitas kancellárja.

Befejeződött a Szegedi Science Park közmű- és úthálózatának fejlesztése, amelyhez a kormány 9,5 milliárd forintnyi költségvetési támogatást nyújtott. Az esemény tiszteletére 2025. február 7-én ünnepélyes átadóünnepséget és emléktábla-avatót tartottak. Az eseményen jelen voltak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) képviselői, a magyar kormány, a szegedi önkormányzat tagjai, az akadémiai közélet szereplői, valamint a kivitelező cégek munkatársai és a sajtó képviselői is.

Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora a közműhálózat fontosságát orvosi hasonlattal érzékeltette: a szervezetben található erek és idegek hálózata nélkül még a legkiválóbb elme sem működhetne. - A több mint egy évtizeddel ezelőtt megkapott szovjet laktanyát átformáltuk olyan területté, ami a jövőt fogja építeni. Mielőtt az egyetemi fejlesztések megkezdődtek, az ELI ALPS települt ide, sikerült létrehozniuk a világ egyik legfejlettebb lézertechnológiai központját, majd a Rheinmetall is csatlakozott, amely a világ új mobilitását fogja biztosítani néhány éven belül. Az eddigi eredmények alapján is büszkék lehetünk, de a jövőben további fejlődés vár ránk - mondta a rektor.

Az ünnepség keretében Lantos Csaba energiaügyi miniszter, aki korábban a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjaként is tevékenykedett, kifejtette gondolatait. Amikor részt vett az egyetem életében, kiemelten fontosnak tartotta az akadémiai és üzleti szféra közötti kapcsolat erősítését. "Érezhetőek voltak annak a jelenségnek a negatív hatásai, amelyet Bay Zoltán világhírű fizikusunk úgy fogalmazott meg, hogy 'szerintem nem beszélik ugyanazt a nyelvet, ezért sohasem jutnak egyről a kettőre.' Ezt a szakadékot át kell hidalni ahhoz, hogy a tudomány és a gazdaság együtt fejlődhessen" - hangsúlyozta Lantos Csaba. A miniszter rámutatott arra is, hogy mindkét területen egyre gyorsabb a fejlődés üteme. "Ebben a versenyben csak úgy maradhatunk talpon, ha tudatosan dolgozunk azon, hogy összekapcsoljuk egyetemeinket és kutatóhelyeinket a globális tudományos közélettel és a versenyszférával. Erre a legjobb példa a Szegedi Tudományegyetem és a hozzá kapcsolódó Science Park" - tette hozzá. Lantos Csaba véleménye szerint a most átadott beruházások révén egy önálló városrész jön létre, amely a gyakorlatorientált oktatás és az innovációs együttműködések központjává válik.

Egyetemünk történetében a Science Park fejlesztési koncepciója jelentette az első lépést, amikor túlléptünk a hagyományos oktatási, kutatási és gyógyítási kereteken. Már az első pillanattól kezdve az volt a célunk, hogy a terület vonzó legyen a magas hozzáadott értéket képviselő piaci szereplők és innovatív kutatási kezdeményezések számára - mondta Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja. Emlékeztetett arra, hogy a Science Park közművesítése és úthálózatának kiépítése mindössze másfél év alatt zajlott le, 9,5 milliárd forint hazai költségvetési forrás felhasználásával. A kivitelezési munkálatok 2023 nyarán indultak, a Colas Út Építőipari Zrt. és a DÉLÚT Építő és Bányászati Kft. közreműködésével. A tervezett határidőre, 2024 decemberére befejeződött a 85 hektáros terület teljes belső úthálózatának kiépítése, valamint az ivóvíz, szennyvíz, gáz, villamosenergia és távközlési rendszerek telepítése. Emellett a csapadékvíz elvezetését szolgáló rendszert is létrehozták, a közvilágítás kiépítése megtörtént, és a kertészeti munkálatok is sikeresen befejeződtek.

Egyedivé tett változat: - Az első világcég, a Rheinmetall által támasztott elvárásoknak való megfelelésünk eredményeként Szeged városában létesül az a gyár, amely a hidrogénnel működő járművekhez szükséges termékeket fogja előállítani. E fejlesztés gyökerei azonban messzebbre nyúlnak vissza. A területen 2011 óta működik a világ legkorszerűbb lézeres kutatóközpontja, míg 2022-ben az egyetem sikeresen átadta a volt tiszti szállásból átalakított, 3300 négyzetméteres inkubátorházat. A kancellár hangsúlyozta az eddigi eredményeket, megemlítve a tavaly májusban átadott Energetikai Innovációs Tesztállomást is. Dr. Fendler Judit meggyőződése, hogy a mostani beruházás új hazai és nemzetközi befektetőket vonz majd, ezzel erősítve régiónk gazdasági potenciálját. A befektetők érkezése, valamint az egyetem aktív együttműködése hozzájárul ahhoz, hogy a szegedi egyetem magasan képzett diákjai helyben maradjanak, így csökkentve az elvándorlás mértékét.

Az ünnepélyes átadóünnepség végén Dr. Fendler Judit, Lantos Csaba és Prof. Dr. Rovó László felfedték azt az emléktáblát, amely a Science Park Szeged Tudományos és Innovációs Park közművesítési és úthálózati fejlesztésének tiszteletére készült.

Related posts