Agyelszívás: Képes-e Európa befogadni az Egyesült Államokból, Trump politikája elől menekülő amerikai állampolgárokat?

Pénzügyi szakértők úgy látják, hogy egyre több tehetős, dolgozó amerikai szeretne Európába áttelepülni. Szerintük itt az ideje, hogy Európa felkészüljön az érkezésükre.

Julia, az orosz-amerikai nő, már hosszú évek óta vágyott arra, hogy elhagyja az Egyesült Államokat. Azonban Donald Trump elnök második ciklusának kezdetével ez a vágy hirtelen valósággá vált, és arra kényszerítette, hogy komolyan mérlegelje a lehetőségeit.

"Észrevettem, hogy a hozzám hasonló bevándorlók sokkal jobban aggódtak a választás után" - mondta az Euronewsnak. "Rögtön láttuk a figyelmeztető jeleket".

Az aneszteziológus a Covid-19 világjárvány során New Yorkban tevékenykedett, szembesülve a krízis kihívásaival. Most pedig a gyógyszeripar vagy a biotechnológia területén keres új lehetőségeket Európában, ahol szeretné kamatoztatni tapasztalatait és szakértelmét.

Julia az egyik azon tucatnyi felhasználó közül, akik a Reddit Amer/Exit nevű csatornán osztják meg véleményüket. Ez a név egy szójáték, amely a Brexitre utal, vagyis a britek Európai Unióból való kilépésére. Hasonlóan az ő elképzeléseihez, a subreddit többi tagja is azon fáradozik, hogy kitalálja, miként lehetne elhagyni az Egyesült Államokat Trump második mandátuma alatt, hogy Európába vagy Kanadába költözzenek.

Szakértők véleménye szerint még "túl korai" kijelenteni, hogy ez az eset az "agyelszívás" jelenségének számít-e, azonban az Európai Uniónak mindenképpen fel kell készülnie a lehetséges következményekre.

Arielle Tucker, a Connected Financial Planning megálmodója és vezetője, egy innovatív vállalkozást hozott létre, amely az amerikaiak európai letelepedését támogatja. Célja, hogy személyre szabott pénzügyi tanácsadással és útmutatással segítse azokat, akik új életet szeretnének kezdeni a kontinens szívében.

Tucker a Trump újraválasztását követő héten több mint 30 új amerikai ügyfelet fogadott, és az érdeklődés az elmúlt hónapok során folyamatosan fennmaradt. Tucker ügyfelei közül sokan a 30-as éveik közepén vagy a 40-es éveik elején járnak, és vezető beosztásban dolgoznak a technológiai, gyógyszeripari vagy pénzügyi szektorban.

"Az a benyomásom, amit sokukkal kapcsolatban szereztem, az volt, hogy úgy érezték, teljesen elvesztették az irányítást, és sürgősen cselekedniük kell" - osztja meg Tucker. "Egyszerűen nem voltunk képesek lépést tartani a beérkező hívásokkal."

Klienseik olyan multinacionális cégeknél tevékenykednek, amelyek irodákkal rendelkeznek Európában, vagy saját forrásaikból képesek fedezni a költözésüket olyan ikonikus amerikai városokból, mint New York, Los Angeles, San Francisco vagy Boston.

Ügyfelei egy ideig "passzívan" szemlélték a költözés lehetőségét, de végül "ráébredtek, hogy az Egyesült Államok politikai klímája egyszerűen nem vonzza őket".

Alex Ingrim, a Liberty Atlantic Advisors vagyonkezelő cég alapítója elmondta, hogy egyre több ügyfél fordul hozzá, akiknek a vízumeljárása már javában zajlik.

Ügyfelei jellemzően a középkorú és idősebb korosztályhoz tartoznak, 40-es éveik közepétől egészen a 60-as évek végéig. E csoport tagjai általában vagy "digitális nomád" jellegű tevékenységet folytatnak, különösen a technológiai vagy kockázati tőke szektorában, vagy éppen a nyugdíjazásuk előkészületeivel foglalkoznak.

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolja Ingrim.

Tucker és Ingrim kifejtették, hogy az amerikaiak körében különösen kedvelt úti célok közé tartozik Spanyolország, Portugália, Svájc és Németország.

Tucker meggyőződése, hogy az európai cégek előtt "igazi lehetőségek" állnak, hogy támogassák az amerikaiakat a munkahelykeresésben, különösen olyan területeken, mint az informatikai ipar, a mesterséges intelligencia és a gyógyszeripar.

Ingrim véleménye szerint az amerikaiak számára, akik Európába érkeznek, az egyik legjelentősebb kihívást a fizetések átalakulása jelenti.

"Olyan számokat hallani, hogy például Párizsban a fizetések a harmada annak, ami Los Angelesben vagy San Franciscóban. Azt hiszem, ez egy pénzügyi akadály, ami befolyásolhatja a jövőmet".

Federico Steinberg, a spanyolországi Elcano Royal Institute vezető gazdasági és nemzetközi kereskedelmi elemzője szerint a vállalatoknak magasabb béreket vagy több juttatást kellene kínálniuk az amerikaiaknak, például lakhatási támogatást, hogy segítsék őket a váltásban.

Steinberg szerint a vállalat részéről az ötéves vízumon túli karrierre vonatkozóan is érdemes lenne világos hosszú távú képet alkotnia az adott személy karrierjéről.

Az Egyesült Államok állampolgárainak külföldi letelepedése sok kihívást rejthet magában, mivel az adózási rendszer bonyolulttá teszi a bankokkal való együttműködést - magyarázta Tucker. Például, ha egy amerikai állampolgár nem amerikai nyugdíjpénztárral kíván nyugdíjcélú megtakarítást indítani, akkor ő úgy véli, hogy "sok esetben súlyos amerikai adózási következményekkel kell szembenézniük".

Visszatérve New Yorkba, Julia azt mondja, nem bánja, ha másfél évig tart a költözés megtervezése, mert alaposan mérlegelni akarja a döntését.

Dániát, Németországot vagy Svájcot fontolgatja, mivel sokféle gyógyszeripari pozícióban kamatoztathatja a megszerzett tudását és tapasztalatait. Emellett szülei Portugáliában tervezik a nyugdíjas éveiket, így az európai költözés nemcsak szakmai lehetőségeket kínálna számára, hanem lehetőséget adna arra is, hogy közelebb kerüljön családjához.

Aggódik azonban amiatt, hogy egy újabb költözéstől elszigeteltnek, magányosnak és elveszettnek érezhetné magát, pedig egy pezsgő városban szeretne letelepedni, ahol új emberekkel találkozhatna.

E problémák ellenére nagyon kevés dolog van, ami meggyőzné őt arról, hogy maradjon - kivéve, ha "az egész kormányt felelősségre vonják vagy kirúgják".

Related posts