A WHO költségvetésének csökkentése az Egyesült Államok kilépése következtében | ma7.sk A WHO, az Egészségügyi Világszervezet, jelentős pénzügyi átalakuláson megy keresztül, mivel az Egyesült Államok döntése a tagság megszüntetéséről közvetlen hatással va

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai 400 millió dolláros (mintegy 159,7 milliárd forint) költségcsökkentésről egyeztetnek, mivel az ügynökség legnagyobb kormányzati finanszírozója, az Egyesült Államok január végén bejelentette hogy kilép a szervezetből - derült ki egy hétfőn közzétett dokumentumból.

A szervezet éves végrehajtó tanácsi ülésén Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató egyúttal megvédte az ügynökség munkáját és a közelmúltbeli reformokat, majd megismételte az Egyesült Államokhoz intézett felhívását, hogy gondolják át kilépést, és kezdjenek párbeszédet a WHO-val a további változásokról.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – szólalt meg Gebrejeszusz, miközben a szavak erejére figyelmeztetett.

A költségvetés csökkentésének kérdése a jövő héten, Genfben zajló végrehajtó tanácsi ülés keretében kerül napirendre. Ezen a találkozón a tagállamok képviselői az ügynökség finanszírozási lehetőségeit és a 2026-2027-es időszakra vonatkozó terveit fogják megvitatni.

A végrehajtó tanács a legutóbbi, hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésében azt javasolja, hogy a költségvetés alapprogramjaira vonatkozó tervezett 5,3 milliárd dolláros keretet 4,9 milliárd dollárra csökkentsék.

Ez a szöveg a 2026-2027-es időszakra tervezett, 7,5 milliárd dolláros széleskörű költségvetés részét képezi, amely a gyermekbénulás megszüntetésére és a vészhelyzetek kezelésére szánt forrásokat is magában foglalja. "A legnagyobb pénzügyi hozzájáruló távozása miatt a költségvetés nem tartható fenn a hagyományos keretek között" - áll a dokumentumban.

Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése után viszonylag rövid időn belül bejelentette, hogy az Egyesült Államok megkezdi a kilépési folyamatot a World Health Organization-ból (WHO). Ez a lépés egy hosszadalmas, körülbelül egy éves procedúrát indított el, amely során a hivatalos eljárások és tárgyalások zajlottak.

Az Egyesült Államok a WHO legjelentősebb kormányzati támogatójának számít, a szervezet éves költségvetésének körülbelül 18%-át biztosítva. Miután az USA bejelentette a finanszírozási döntését, a WHO azonnal reagált, és néhány költségcsökkentő lépést vezetett be.

Az Egészségügyi Világszervezet finanszírozása két fő forrásból származik: az egyik a tagállamok által befizetett tagdíjak, míg a másik önkéntes adományok és beruházások. Érdekesség, hogy bizonyos programok költségvetésének kétharmadát csupán öt donorország állja.

Related posts