A Hargita megyei RMDSZ területi szervezetei optimistán értékelik az elért eredményeket.
Hargita megyében Kelemen Hunor támogatottsága jelentősen megnövekedett az öt évvel ezelőtti államelnök-választáshoz képest. A biztató eredmények ellenére még van lehetőség a fejlődésre, hiszen a december 1-jei parlamenti választás kulcsfontosságú lesz a magyar szavazók mozgósításában. A vasárnapi választás eredményeit a megye három területi RMDSZ szervezetének vezetője elemezte és értékelte.
Sajtótájékoztató keretében értékelte a csíki területi RMDSZ vezetője, Hargita Megye Tanácsának alelnöke Borboly Csaba és Hajdu Gábor, parlamenti képviselőjelölt az államelnök-választás első, vasárnapi fordulójának eredményeit. Mint Borboly Csaba rámutatott, véleménye szerint "az instabil politikai rendszerben" az RMDSZ képviseli a stabilitást és állandóságot.
A politikai tájékozódásra és a részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet a politikus, hangsúlyozva, hogy az államelnök-választás tétje kiemelkedő, és a december 1-jei szavazásra is nagy figyelmet kell fordítani. Rávilágított arra, hogy elengedhetetlen, hogy a magyar állampolgárok tisztában legyenek a választás jelentőségével, és aktívan részt vegyenek a voksoláson. Kiemelte továbbá, hogy az online közösségi platformok szerepe megkérdőjelezhetetlen, hiszen ezeken a csatornákon keresztül kell eljutniuk az információknak azokhoz a választókhoz, akik ezekre a felületekre támaszkodnak a tájékozódás során.
A szavazásra jogosult 93 ezer ember közül 43 768-an éltek a lehetőséggel, míg a csíki térségből 36 972 szavazat érkezett az RMDSZ jelöltjére, Kelemen Hunorra - tájékoztatott Borboly Csaba. Elmondta, hogy a szövetségi elnök a régióban 84,47 százalékos támogatottságnak örvendett. "Csíkban a szavazásra jogosult magyarok közül 51-en, Udvarhelyen szintén 50-en, míg Gyergyóban 44-en döntöttek úgy, hogy részt vesznek a voksoláson" - hangsúlyozta.
Hajdu Gábor, a parlamenti képviselő és a csíkszeredai kampánycsapat vezetője lelkesen osztotta meg érzéseit, amiért Csíkszereda kiemelkedő teljesítményt nyújtott a székelyföldi városok között a mozgósítás terén. "Ahogyan az elnök úr hangsúlyozta, a közösségi médiának meghatározó szerepe van a kampányokban. Azonban én úgy vélem, hogy egy ilyen nagy közösség esetében, mint Csík és Csíkszereda, a személyes kapcsolatok a legfontosabbak. Képesnek kell lennünk közvetlen kapcsolatokat kialakítani, ahogyan azt az elmúlt évben is tettük, ajtóról ajtóra járva, és mindenkivel szóba állva. Ez a megközelítés máris eredményeket hozott" - emelte ki a politikus. Hozzátette, hogy rengeteg fiatal támogatta az ő munkáját, és az ő aktív részvételük világosan bemutatja, hogy létezik egy olyan generáció, amely lelkesen részt vesz a közösségi életben és a közösségszervezésben.
Hargita megyében Kelemen Hunor a vasárnapi államelnök-választás első fordulójában több mint tízezer szavazatot szerzett, ami jelentős növekedést mutat az öt évvel ezelőtti eredményekhez képest - hangsúlyozta Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke és az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének vezetője egy, a szavazásról szóló értékelésében a Maszolnak.
A jelenlegi politikai helyzetben egyre inkább megfigyelhető a növekvő bizalom az RMDSZ politikai irányvonalával kapcsolatban, ami rendkívül pozitív fejlemény. Udvarhelyszék esetében ez a tendencia a legszembetűnőbb. A települések áttekintése során egyértelműen látható, hogy Kelemen Hunor a legutóbbi helyhatósági választáson, júniusban elért eredményeihez képest most jelentősebb számú szavazatot kapott a polgármester-jelöltek között – emelte ki a politikus. Hangsúlyozta, hogy ez azért különösen lényeges, mert a választók tudatában voltak annak, hogy itt nem csupán egy politikai poszt megszerzése a cél, hanem a magyar közösség összetartozását és erejét reprezentálják a szavazatok által.
Bíró Barna Botond így nyilatkozott: "Mindez azt jelzi, hogy az udvarhelyszéki és Hargita megyei közösségünk bizalma az RMDSZ iránt nem csupán egy múló pillanat reakciója, hanem az elmúlt évek áldozatos munkájának elismerése. Ez a bizalom ránk hárít egy felelősséget. Kérjük és buzdítjuk a Hargita megyei, így az udvarhelyszéki lakosokat is, hogy a közelgő vasárnap, december elsején álljunk ki egyenes háttal, és küldjünk egy határozott üzenetet Bukarest felé. Az üzenetünk világos: közösségünkről nélküled nem hozhatók döntések ebben az országban. Arra kérjük a Hargita megyei embereket, hogy ezen a vasárnapon még inkább tegyünk hozzá ehhez az eredményhez."
Mint hangsúlyozta, az államelnök-jelöltek között csupán Kelemen Hunor volt az, aki az állampolgárokat érintő kérdésekről beszélt. Ő tematizálta az erdélyi magyar közösség és az egész ország számára jelentős témákat, amelyeket előtérbe helyezett. "Mindez Hargita megyében teljes mértékben összhangban állt a lakosság elképzeléseivel" - tette hozzá.
Barti Tihamér, az RMDSZ gyergyószéki területi szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának alelnöke arra mutatott rá, hogy a gyergyói térséget két jól elhatárolható részre bontva kell értékelni a választási eredményeket. "Van egy tömb magyar rész és egy tömb román. A magyar részen a részvétel 42,5 százalék volt, míg a román vidéken 32 százalékos részvételről beszélhetünk. Kelemen Hunor szövetségi elnök néhány szavazattal többet kapott Gyergyószéken, mint öt évvel ezelőtt. Annyi szavazatot kaptunk nagyságrendileg az államelnök-választáson, mint a nyáron a helyhatósági voksolás során" - osztotta meg a politikus.
A területi elnök kihangsúlyozta, hogy a részvételi arányok tekintetében még van javítanivaló. "Meg kell néznünk például, hogy azokon a településeken, ahol az EMSZ-nek voltak jelöltjei, hogyan lehet növelni az össz-magyar listára leadott szavazatok számát. Ezekre a szavazatokra is szükség lesz, hiszen közös listával indulunk és fontos, hogy az ötödik helyen levő, EMSZ által delegált jelölt is bejusson a parlamentbe. Mindenképpen arra számítunk, hogy vasárnap még jobban tudjuk mozgósítani a közösségeinket és arra kérjük a gyergyószékieket, vegyenek részt a választáson!" - fogalmazott Barti Tihamér.