A Békéscsaba-Budapest vasútvonalon még mindig bizonytalan a helyzet, de néhány napon belül már a Holdon is működni fog a 4G hálózat.

Megkönnyítheti az egyes egységek közötti kommunikációt az a Holdra tervezett 4G-berendezés, amit a Nokia és a NASA közösen fejlesztett, és napokon belül útnak indulhat.

A jövő hét a Hold felfedezésének újabb izgalmas állomása lesz, hiszen az Intuitive Machines második holdszondája, az Athena, útra kel. Ennek a küldetésnek a középpontjában a jégkeresés áll, de nem csupán emiatt érdemes figyelni az Athénára. A szondába beépített, a Nokia által fejlesztett Lunar Surface Communication System (LSCS) különösen figyelemre méltó. Ez a fejlett kommunikációs rendszer nemcsak a szonda működését támogatja, hanem lehetővé teszi, hogy a fedélzeti eszközök között folyamatos kapcsolatot teremtsen. Ennek köszönhetően az összegyűjtött adatokat és lenyűgöző képeket is zökkenőmentesen vissza tudják küldeni a Földre, így a tudományos közösség számára új lehetőségeket nyitva meg a Hold kutatásában.

Az IFL Science szerint a szonda a Shackleton-kráter peremén fog leérkezni, abban a különleges területen, ahol a napsütéses órák száma rendkívül magas - a nap sosem süllyed teljesen a horizont mögé, csupán alacsonyan jár. Ez a vidék nemcsak a kutatók érdeklődését kelti fel, hanem az Artemis-program űrhajósai számára is elsődleges célpont lesz, feltéve, hogy a jövőben folytatódik a holdkutatási program.

De visszakanyarodva az Athenára: a 4G-s kommunikációs rendszert a Nokia Bell Labs és a NASA fejlesztette, és ez fogja összekapcsolni a Nova-c leszállóegységet a Mobile Autonomous Prospecting Platform (MAPP) roverrel, valamint a Micro-Nova Hopper nevű leszállóegységgel.

Ezzel voltaképpen a Holdra is eljut a mobiltechnológia, lényegében ugyanazon elven működve, mint amit már a Földön is megismerhettünk. A dolognak vannak azonban nehéz pontjai, például az, hogy kicsit másak a körülmények: zord környezetben kell helytállnia a rendszernek, a hőmérséklet is drámaian megváltozhat rövid idő alatt. A nappali 121 Celsius-fokot éjjel - 133 válthatja; a Shackleton-kráteren belül, állandó árnyékban pedig akár - 246 Celsius-fokig is csökkenhet a hőmérséklet.

És még arról sem beszéltünk, hogy a Holdra vezető kaland sem éppen sima úton halad, így a Nokiának figyelembe kellett vennie a strapabíróságot is. Emellett az alacsony energiafogyasztás és a megbízhatóság szintén kulcsfontosságú szempontok voltak. Az eszköz használatával szerzett tapasztalatok pedig a földi mobilhálózatok fejlesztésében is kamatoztathatók, tehát végső soron ez a tudás még itthon is nagy hasznot hozhat.

A NASA támogatásával működő Intuitive Machines február végén sikeresen landolt a Hold felszínén az Odysseus nevű űreszközével. Ez a mérföldkő jelentős esemény volt a vállalat számára, hiszen ők lettek az első privát cég, amely ilyen eredményt ért el. Egyben ez Amerika számára is fontos visszatérést jelentett a Holdra, hiszen 1972 óta nem történt ilyen űrutazás.

A leszállás nem ment teljesen zökkenőmentesen: a holdszonda megcsúszott, és oldalára dőlt, ám ennek ellenére még használható maradt. Végül azonban hét nap elteltével végleg leállt.

Related posts