Harminc fok, ragyogó kék égbolt, és a csend, amely mindent betölt... egy szív, amely örökre megállt: a legendás magyar színész utolsó nyaralása alatt érte a végzet.
**11 Elengedhetetlen tipp a pollenszezon átvészelésére, aminek biztosan örülni fogsz!** 1. **Tudd meg a pollenszintet**: Figyeld a helyi időjárás jelentést és a pollenriasztásokat, hogy tudatosan készülj fel a csúcsnapokra. 2. **Használj allergiaellenes gyógyszereket**: Beszélj orvosoddal az antihisztaminokról és orrspray-kről, amelyek segíthetnek enyhíteni a tüneteket. 3. **Zárd be az ablakokat**: Tartsd zárva az ablakokat, különösen a meleg, szeles napokon, hogy minimalizáld a pollenek bejutását otthonodba. 4. **Tartsd tisztán a környezeted**: Rendszeresen porszívózz és takaríts, hogy eltávolítsd a belső térben megtelepedett polleneket. 5. **Válassz megfelelő ruházatot**: Viselj hosszú ujjú ruhákat és napszemüveget, amikor kint tartózkodsz, hogy csökkentsd a bőröd és a szemed érintkezését a pollenekkel. 6. **Fürödj meg naponta**: A napi zuhanyzás segít eltávolítani a polleneket a bőrödről és a hajadról, így csökkentheted a tüneteket. 7. **Tartsd távol a háziállatokat**: Ha van háziállatod, ügyelj arra, hogy rendszeresen fésüld ki, és ne engedd be a hálószobába, mivel ők is behozhatják a polleneket. 8. **Használj légkondicionálót**: A légkondi nemcsak a hőt csökkenti, hanem a polleneket is szűri, így tisztább levegőt biztosít. 9. **Fogyassz gyulladáscsökkentő ételeket**: Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a hal és a magvak, segíthetnek csökkenteni a gyulladást. 10. **Tartsd magad hidratáltan**: A megfelelő folyadékbevitel segít a nyálkahártyák hidratálásában, ami enyhítheti az allergiás tüneteket. +1. **Próbálj ki természetes megoldásokat**: Számos természetes módszer, mint például a helyi méz vagy a csalántea, segíthet az allergiás tünetek enyhítésében. Ezeket a tippeket követve sokkal könnyebben átvészelheted a pollenszezont, és élvezheted a tavasz szépségeit!
Csupán néhány óra választotta el őt és feleségét, Matildot, a hazautazás pillanatától. A nyaralás minden egyes másodperce úgy tűnt, mintha a tökéletesség szőtte volna - ragyogó napsütés, végtelen tenger, békés csend, és csak ők ketten. Egy igazi, megérdemelt kikapcsolódás, amelyet csupán az élet rendje tudott volna még szebbé varázsolni.
De a végzet más forgatókönyvet írt erre a napra. A színészlegendát, aki szinte minden drámai szerepben megtestesült, most saját életének utolsó felvonásában találta magát. Egyedül, egy elhagyatott ösvényen, ahol a természet lélegzetelállító szépsége ölelte körül, végleg lehunyta a szemét.
Bánffy György azzal a szándékkal lépett ki a szálloda ajtaján, hogy utoljára elmerüljön a természet varázsában. Matild asszony serénykedett a csomagolással, várva a pillanatot, amikor elindulhatnak, és boldogan figyelte a napfényben ragyogó sziget látványát. Még mit sem sejtett arról, hogy a visszaúton egyedül kell majd Budapestre térnie – férje soha többé nem fogja átlépni a szálloda küszöbét.
A festői táj, a madárcsicsergés és a tenger illata mind ott voltak, amikor a tragédia bekövetkezett. Egy erdős rész közelében Bánffy összeesett - és nem volt ott senki, aki segíteni tudott volna. Ez a csendes magány lett végül végzete.
Matild, ahogy telt az idő, egyre idegesebben nézett ki az ablakon. Valami belső, megmagyarázhatatlan nyugtalanság fészkelt a szívében. Többször is az órájára pillantott. Majd a portához ment, és segítséget kért. A személyzet emberei azonnal elindultak keresni a férjét. A sziget, amely előző nap még maga volt a földi paradicsom, most fenyegetővé és hideggé vált.
Aztán a csendet hirtelen átszakította a kiabálás. A megtalálók kétségbeesett segélykiáltása, majd a sokkoló felismerés... A férfi, akit a legjobban szeretett, ott hevert a földön - mozdulatlanul, mint egy elhagyott álom. Egy élet, tele emlékekkel és reményekkel, véget ért azon a sötét napon, 2010. szeptember 3-án. A rendőrségi jegyzőkönyv szűkszavúan, de annál súlyosabban fogalmazott: "Bánffy György, magyar állampolgár, Korfu szigetén távozott az élők sorából."
Pedig nem készült színésznek. Ifjúkorában Eger csendes utcáit járta, majd a világháború után tisztviselőként dolgozott. Csak később, moziüzem-vezetőként ismerte fel: a színjátszás világa az ő igazi terepe. Jelentkezett a Színművészeti Főiskolára, ahonnan egyenesen a Nemzeti Színház színpadára vezetett az útja.
Bánffy György színművész, aki 1963-ban tűnt fel a színpadon, egyedülálló tehetségével és sokoldalúságával hagyott nyomot a magyar színházi életben. Fotó: Fortepan / Hunyady József.
Később játszott bábszínházban, operettszínpadon, vidéki és fővárosi teátrumokban egyaránt. Egykori bélyege - amit a forradalom után rásütöttek - lassan elhalványult. A szakma is elismerte tehetségét: 1978-ban már a Zeneakadémián tanított beszédművészetet.
Kevés olyan színész akad, akinek a hangját hallva az embernek azonnal libabőrös lesz a bőre. Bánffy György pontosan ilyen volt. Mély, megnyugtató orgánuma már az első pillanattól kezdve felismerhető volt. Amikor hangsúlyt kívánt adni a szavainak, elnyújtotta a mondatokat, ezzel pedig mágikus módon azonnal magára vonzotta a figyelmet.
Egy elismerés keretében az alábbiakat emelték ki róla:
Vannak olyan színészek, akiknek a felejthetetlen szerepei mellett a hangjuk is maradandó nyomot hagy az emlékezetünkben. Ilyen személy volt Bánffy György is, akinek orgánuma valóban páratlan és egyedi. Amikor hangsúlyt kívánt adni valaminek, a szavakat elnyújtva formálta meg, így minden egyes mondatát különlegessé tette. Az ilyen pillanatok pedig örökre belénk égnek...
És valóban: aki hallotta őt Márai Halotti beszédét szavalni, az soha többé nem felejti el azt a pillanatot.
1955 óta osztotta meg életét feleségével, Matilddal, akivel egy igazi partnerséget alakítottak ki. Két gyermekük, Eszter és András, érkezése után a családi fészek egyre gazdagabb lett, hiszen az unokák is hamarosan megörvendeztették őket. Az ő szívében nem a csillogás vágyát hordozta, hanem a mély emberi kapcsolatok iránti elköteleződést. Olyan színész volt, aki mindig tisztában volt azzal, hogy miért lép a színpadra - és azt is, hogy kinek a szívéhez szeretne eljutni.
"Ha az Isten kegyei rám szállnak, úgy a halálom nem a kényelmes ágyban, puha párnák között következik be, hanem a csatamezőn, azaz a színházi élet színpadán találom majd a végzetem..."
Nem a függöny mögött, de egy színpadhoz hasonló, varázslatos helyszínen érte utol a vég. Korfun, ahol a tenger hullámainak moraja és a ciprusok hűvös árnyéka mellett tett egy utolsó sétát, mintha a természet is búcsúztatná őt.